Podstawowy kalkulator kredytowy wymaga od nas wprowadzenia kilku danych

5 kwietnia 2012

Kalkulator kredytowy w dobie rozwoju współczesnego internetu jest dostępny i osiągalny dla każdej osoby mającej jakiekolwiek pojęcie do czego służy klawiatura oraz mysz komputerowa. W poniższym artykule zajmiemy się analizą krok po kroku skryptu jakim jest kalkulator kredytowy. Miłej lektury.
Pod nazwą kalkulator kredytowy kryje się nic innego jak prosty skrypt korzystający z podstawowych obliczeń matematycznych uwzględniając funkcje ekonomiczno-finansowe. Za pomocą takiego kalkulatora możemy obliczyć zazwyczaj całkowity koszt kredytu, wysokość poszczególnych rat, odsetki oraz oprocentowanie rzeczywiste. Podstawowy kalkulator kredytowy wymaga od nas wprowadzenia kilku zmiennych. Należą do nich między innymi:
Kwota kredytu – jest to wysokość finansowania o jakie się ubiegamy.
Okres kredytowania – Ilość miesięcy w których zobowiązujemy się spłacić należności do banku w comiesięcznych ratach. Wiele kalkulatorów kredytowych określa kapitalizację odsetek na podstawie liczby spłacanych rat więc producenci takiej usługi sugerują okres kredytowania będący wielokrotnością okresu kapitalizacji.
Oprocentowane nominalne – Jest to oprocentowanie kredytu na jakie udziela go nam bank. Zawsze podawane jest w skali roku.
Forma rat – Do wyboru zazwyczaj mamy raty malejące bądź stałe. W przypadku malejących pierwsza rata może być bardzo wysoka.
Wprowadzając powyższe zmienne otrzymujemy w czytelny sposób szereg informacji o kredytowaniu. Schemat obliczeń jest identyczny dla prawie każdego rodzaju kredytu (hipoteczne, gotówkowe, mieszkaniowe, samochodowe). Pamiętajmy aby nie sugerować się tą usługą całkowicie bowiem nie uwzględniamy szeregu dodatkowych kosztów, które mogą zostać nałożone na nas i doliczone do wysokości kredytu. Do takich kosztów należą m. in. Prowizja od udzielenia kredytu, marża banku czy ubezpieczenie.