Czy leasing samochodu to duże koszty?

14 stycznia 2011

Gdy decydujemy się na leasing samochodu jako formę finansowania pozyskania auta firmowego, najbardziej interesuje nas czy dużo za to zapłacimy. Uwzględniając wszelkie korzyści oraz straty, porównując z alternatywnymi sposobami finansowania takimi jak kredyt, okazuje się, że leasing to nie generuje monstrualnych kosztów.

W ogólnym pojęciu leasing pozawala za pomocą niedużych nakładów środków finansowych pozyskać dla przedsiębiorstwa składniki majątkowe. W znaczącej większości przypadków leasing  samochodu jest opłacalny, a jego koszty niewielkie.

Co składa się na koszty leasingu

Mówi się, że leasing samochodu jest jedną z bardziej opłacalnych form finansowania zakupu auta firmowego. Wynika to m.in. z faktu, że leasing sam w sobie jest konstrukcją niebywale elastyczną i pomimo dość wysokich opłat, w globalnym ujęciu wszystkich udogodnień, wypada lepiej niż niejeden kredyt. W odniesieniu do wysokości nakładów finansowych, jeśli mówimy o kosztach, należy do nich zaliczyć: czynsz inicjalny, stanowiący początkowy wkład pieniężny, którego wysokość zależy od wartości samochodu i, który ma charakter jednorazowy; miesięczne raty leasingowe, będące głównym kosztem leasingu; koszty obsługi transakcji, czyli opłaty manipulacyjne, które również są kosztem jednorazowym i nie mają wpływu na miesięczne raty; koszty użytkowania samochodu (w przypadku leasingu operacyjnego ponosi je leasingobiorca) oraz w zależności od firmy leasingowej koszty związane z ubezpieczeniem przedmiotu leasingu. Zdarza się bowiem, że leasingobiorca zobowiązany jest do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, bądź też wpłacenia depozytu gwarancyjnego jako rodzaj zabezpieczenia. Z tym, że należy zaznaczyć, iż depozyt jest zwracany leasingobiorcy.

Co wpływa na opłacalność leasingu

Jak w przypadku kredytu, tak i w leasingu samochodowym, bezpośredni wpływ na wysokość kosztów ma okres trwania umowy, wartość przedmiotu leasingu oraz opłaty okołoleasingowe. Trzeba jednak uściślić, że leasing samochodu nie działa na tych samych zasadach co kredyt. Bowiem na wysokość miesięcznych kosztów leasingowych wpływ ma nie tyle początkowa wartość samochodu, co końcowa wartość jego wykupu. Daje to możliwość takiej manipulacji homogramem spłat miesięcznych rat, która powoduje, że leasing samochodu jest opłacalny, a koszty nieduże. Co więcej, możliwość ujęcia amortyzacji samochodu w poczet kosztów uzyskania przychodów, pozwala obniżyć wysokość podatku, dzięki czemu leasingobiorca może dodatkowo zmniejszyć uciążliwość miesięcznego zobowiązania.