Czy da się wziąć kredyt dla firm bez BIK i KRD przez Internet?

21 października 2014

Problemy z BIK i KRD zamykają drogę do kredytów bankowych. Czy alternatywą dla nich mogą być pożyczki zaciągane przez Internet?

Poważne problemy finansowe firmy, które skutkują wpisem do KRD lub negatywną oceną w BIK, to poważny cios dla przedsiębiorcy, który musi pogodzić się z tym, że żaden bank nie zechce udzielić mu pomocy. Taki stan rzeczy nie wynika tylko i wyłącznie z niechęci banków do współpracy z dłużnikami, ale też z przepisów, które zabraniają takiego postępowania, chroniąc jednocześnie samych dłużników przed popadnięciem w jeszcze poważniejsze kłopoty finansowe i spiralę zadłużenia. Czy to oznacza, że przedsiębiorca w podobnej sytuacji nie może liczyć na wsparcie kredytowe? Niekoniecznie.

Pierwszym rozwiązaniem, jakie przychodzi na myśl wówczas, gdy bank odmówi udzielenia kredytu, okazują się zwykle pożyczki dla firm bez BIK i KRD zaciągane przez Internet. Nie są one oczywiście oferowane przez banki, ale przez prywatne firmy pozabankowe, co wiąże się z kilkoma ograniczeniami i konsekwencjami. Przede wszystkim należy liczyć się z tym, że nawet jeśli firma udzieli nam wsparcia, to będzie ono ograniczone maksymalną kwotą. Początkowo może to być wyłącznie kilkaset złotych, a po udanej współpracy – do kilku tysięcy złotych. Niestety pożyczki pozabankowe charakteryzują się też krótkim okresem spłaty (przeważnie do 30 dni) i wysokimi, podkręcanymi wręcz do granic możliwości kosztami. Taki zastrzyk gotówki może pomóc nam spłacić dotychczasowy dług, tworząc jeszcze większy.

Warto też pamiętać, że nie każda firma pożyczkowa udzieli pożyczki bez weryfikacji BIK i KRD. Co więcej, takich firm jest naprawdę niewiele. Dodatkowo należy mieć świadomość, że nawet jeśli nasza historia w Biurze Informacji Kredytowej i adnotacje w Krajowym Rejestrze Długów nie zostaną zweryfikowane, to pożyczkodawca może zażądać przedstawienia dokumentów, które potwierdzą możliwość spłaty kredytu. Jeśli nie będziemy w stanie ich okazać, nie tylko nie będziemy mieć szans na uzyskanie wsparcia, ale nawet nie powinniśmy go szukać, gdyż może się to zakończyć tragicznie z finansowego punktu widzenia.

Chwilówki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe będą korzystnym rozwiązaniem tylko w przypadku przejściowych problemów finansowych. Decydując się na nie,  musimy mieć pewność, że uda nam się spłacić pożyczkę w określonym terminie. W przeciwnym wypadku lepiej szukać innych rozwiązań.