Niższe oprocentowanie czy mniejsza prowizja?

Niższe-oprocentowanie-czy-mniejsza-prowizja?-

Co jest korzystniejsze: niższe oprocentowanie czy mniejsza prowizja kredytu gotówkowego w banku?

Biorąc pod uwagę zaciągnięcie kredytu gotówkowego w jednym z wielu polskich banków, rzadko kto zastanawia się, co jest lepsze: niższa prowizja banku czy mniejsze oprocentowanie kredytu. Warto sumiennie przeanalizować tę kwestię.

Składowe kosztu kredytu

Na ogólny całkowity koszt kredytu składa się przede wszystkim suma odsetek, prowizja oraz dodatkowe opłaty wymagane przez bank.Jednak często zdarza się, że dwie oferty różnych banków są porównywalne, choć w jednej występuje niższa prowizja, a w drugiej mniejsze oprocentowanie. W takim przypadku analitycy radzą, aby przyjrzeć się wysokości raty lub dokonać porównania rzeczywistego oprocentowania kredytu.

RRSO

Nie należy jednak sugerować się (jak dzieje się najczęściej) wyłącznie wysokością raty, lecz przede wszystkim rzeczywistym oprocentowaniem, popularnie nazywanym RRSO. Może bowiem wystąpić taka sytuacja, że dwa porównywane kredyty będą miały podobne koszty całkowite, choć prowizja i oprocentowanie będą się znacznie od siebie różnić. To właśnie RRSO pozwala obiektywnie ocenić atrakcyjność konkretnych ofert. Niestety sprawdzanie propozycji kredytowych pod względem tego wskaźnika nie jest zbyt popularne wśród kredytobiorców. Zdarzają się również błędy w interpretowaniu jego wysokości.

Oprocentowanie, prowizja i spłata rat kredytu

Rzeczywisty stopień oprocentowania kredytu jest praktycznie zawsze wyższy od zwykłego oprocentowania. Niewątpliwie wpływ na to ma przede wszystkim fakt, że na RRSO składa się nie tylko prowizja, ale też odsetki. Trzeba pamiętać, że nawet kredyt bez prowizji ma podwyższone RRSO. Wynika to przede wszystkim z tego, iż ów kredyt został udzielony na określony czas. RRSO byłoby równe zwykłemu oprocentowaniu kredytu tylko wtedy, kiedy całość zobowiązania klient spłacałby w jednej dużej racie. Gdy spłaca go w większej liczbie rat, musi liczyć się ze wzrostem RRSO.

Warto zatem przyjrzeć dokładnie się ofertom kredytów gotówkowych, aby wybrać mądrze. Niekiedy bowiem zdarza się, że choć oprocentowanie kredytu jest niższe, to i tak trzeba zapłacić więcej z powodu wysokiej prowizji banku. Niskie oprocentowanie kredytu jest korzystniejsze w przypadku zobowiązań długoterminowych. W ten sposób rozkłada się kredyt na dłuższy okres, ale tym samym płaci się mniejszą ratę miesięczną.