Najpierw trzeba sprawdzić, czy taka operacja finansowa się opłaca, dopiero później decydować się na kredyt konsolidacyjny pod zastaw hipoteki.
Kredyty konsolidacyjne cieszą się dużym zainteresowaniem, ale nie wszyscy mogą z nich skorzystać. Co to jest kredyt konsolidacyjny i na jakich zasadach funkcjonuje?
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Jeżeli ktoś zalega z płatnościami w bankach, zaciągnął więcej niż jeden kredyt i ma kłopoty ze spłatą, może znaleźć rozwiązanie w postaci konsolidacji kredytów, czyli w kredycie konsolidacyjnym, który pozwala na zamianę kilku kredytów w jeden, często z niższą ratą. Najczęściej kredyt konsolidacyjny jest kredytem hipotecznym, więc długoterminowym. Kredyty hipoteczne są zazwyczaj nisko oprocentowane, ale trzeba mieć określoną nieruchomość pod zastaw. Należy jednak pamiętać, że hipoteczny kredyt konsolidacyjny nie jest tanim kredytem i trudno go dostać w banku.
Nie każdego stać na taki kredyt i nie każdemu kredytobiorcy bank go udzieli. Często zadłużony kredytobiorca nie ma jednak innego wyjścia. Trzeba mieć tylko nieruchomość do zastawienia, bowiem zabezpieczeniem takiego kredytu jest hipoteka danej nieruchomości. Jeżeli klient stara się o hipoteczny kredyt konsolidacyjny, ponosi wszystkie jego konsekwencje. Może natomiast wybrać gotówkowy kredyt konsolidacyjny, którego nie trzeba spłacać latami.
Gotówkowy kredyt konsolidacyjny
Kredyt konsolidacyjny gotówkowy jest mniej popularny i zdecydowanie droższy od kredytu hipotecznego. Jeżeli kredyt hipoteczny jest oprocentowany na kilka procent, to kredyt gotówkowy już na kilkanaście procent. Oba mają zalety i wady, dlatego najlepiej wszystko dokładnie przeliczyć. Kredyt gotówkowy jest zazwyczaj krótkoterminowy i nie wszystkich stać na jego spłacenie w krótkim czasie, więc jeżeli mają inne możliwości, sięgają po kredyt hipoteczny. Czasami nie ma innego rozwiązania, mimo iż taki kredyt jest drogi i spłacany nawet przez kilkadziesiąt lat.
Oferta banków
Comperia.pl zestawiła najkorzystniejsze obecnie kredyty konsolidacyjne. Do najlepszych propozycji zaliczają się: Meritum Bank, który oferuje Kredyt konsolidacyjny „Pożyczka Zabezpieczona” oprocentowany na 6,18 proc., z prowizją w wysokości 2,9 proc. i marżą 2,95 proc. Nordea Bank proponuje Kredyt konsolidacyjny oprocentowany na 6,43 proc., z marżą w wysokości 3,3 proc. oraz prowizją 2 proc. Z kolei BOŚ ma kredyt konsolidacyjny oprocentowany na 6,84 proc,, z prowizją sięgającą 4,5 proc. oraz marżą 3,5 proc.
Plusy i minusy
Nie ulega wątpliwości, kredyty konsolidacyjne są dość drogimi kredytami, zaś banki potrafią dobrze wykorzystać sytuację kredytobiorcy. Jednakże często nie ma innego wyjścia, ponieważ kredyty konsolidacyjne rozwiązują problemy – nawet jeżeli trzeba zastawić własne mieszkanie. Jest to indywidualna decyzja każdego zadłużonego kredytobiorcy.