Ułatwiaj sobie życie

29 lipca 2011

Mijający rok jest dobrym okresem na dokonywanie podsumowań, analiz, bilansów. Dlatego mówiąc o rynku ubezpieczeń należy stwierdzić, że dla tej branży był z pewnością wyjątkowo dobry. Mimo kryzysu firmy ubezpieczeniowe należały do nielicznych, które nie odczuły zbytnio jego skutków i nie ucierpiały tak jak wiele innych sektorów. Prawdopodobnie dlatego, że wiele ubezpieczeń jest obowiązkowych, jak chociażby ubezpieczenia samochodowe. Może nie wszystkie, ale na przykład wykupienie polisy oc, czyli ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, a także w wielu przypadkach ac /autocasco/ – ubezpieczenia od kradzieży i zniszczenia auta. Ubezpieczenie autocasco staje się również obowiązkowe, jeżeli samochód kupowany jest na kredyt i stanowi zastaw bankowy. Ostatnie zapowiedzi o podwyżkach oc i to ponoć znacznych, bardzo zaniepokoiły kierowców. Wprawdzie dotychczas nie podjęto w tym kierunku jakichkolwiek działań, ale skoro musimy się dostosować do przepisów unijnych z pewnością takie podwyżki wcześniej czy później będą.
Wprawdzie na rynku ubezpieczeń trudno o takiego doradcę, bowiem brokerzy ubezpieczeniowi najczęściej doradzają tylko klientom korporacyjnym, ale przy odrobinie wysiłku można o taką opinie się postarać. Można oczywiście zdać się też na agenta ubezpieczeniowego, ale wiadomo, że będzie on promował swoją firmę i trudno się temu dziwić, bowiem od swojej firmy ma odsyp, a nie od konkurencji.
Spróbujmy jednak zastosować kalkulator ubezpieczeń, który działa jak każdy inny kalkulator podatkowy, itp., z tym że oczywiście kalkulator podatkowy dot. Czego innego, chociaż rzeczywiście nie każdy potrafi sobie z tym poradzić. Co w takiej sytuacji najlepiej zrobić? Najprościej dokładnie sprawdzić i porównać oferty. Ubezpieczenia majątkowe, zdrowotne, czy też ubezpieczenia komunikacyjne najłatwiej sprawdzić i porównać przeglądając szczegółowo oferty. Niestety o konkretne, zapisane w formie rankingów porównania jest bardzo trudno, bowiem firmy ubezpieczeniowe nie są nimi zainteresowane. Wszystkie rankingi przeprowadzane są na podstawie informacji zainteresowanych stron. Firmy ubezpieczeniowe takich informacji nie chcą dostarczać, albo nikt o takie informacje nie zabiega. Dlatego tylko dokładna analiza ofert oraz opinia o firmie pozwoli nam na wybranie odpowiedniego ubezpieczenia – twierdzi znawca tego rynku.
Wiadomo, że największym zainteresowaniem cieszą się ubezpieczenia komunikacyjne, ponieważ stale przybywa nam aut i po naszych – nadal fatalnych – drogach jeździ już ponad 3 miliony aut. A są też inne pojazdy, motocykle, traktory, samochody ciężarowe, które też należy ubezpieczyć. Na szczęście jest w czym wybierać, póki co nie brakuje na naszym rynku, ani firm ubezpieczeniwych, ani tym bardzie propozycji ubezpieczeniowych. Aby trafić na najlepsze oc i ac najprościej zastoswać kalkulator ubezpieczeń. Co nam daje kalkulator oc? Przede wszystkim pozwoli na wyliczenie nie tylko minimalnej ceny oc, ale rónież ceny maksymalnej. Będziemy mogli porównać oferty w różnych firmach i wybrać najlepszą. Kalkulator ac, czyli autocasco /np. auto ubezpieczenia/ pozwala na obliczenie stawek ac w kilkunastu firmach ubezpieczeniowych. W tym jednak przypadku cena ubezpieczenia nie jest najważniejsza lecz zakres ochrony, udziały własne, wielkość amortyzacji części czy też forma naliczania szkód i wypłata odszkodowań. To są najważniejsze elementy tego ubezpieczenia i kalkulator ubezpieczeniowy oc i ac z pewnością pomoże nam w podjęciu decyzji.