Max lokaty

30 października 2011

 

Jak wygląda rynek lokat każdy dokładnie wie, a przynajmniej osoby zainteresowane tą formą oszczędzania. Dla przypomnienia możemy tylko podać, że ostatnie miesiące to bezustanne cięcie oprocentowania lokat. Banki zachowywały się tak, jakby ta sfera ich działalności zupełnie ich nie interesowała. Ostatnie kosmetyczne wzrosty nie zmieniają tej oceny. Dlatego najlepsza lokata to już raczej przeszłość. Klienci banków, którzy przyzwyczaili się już do tego sposobu oszczędzania szukają innych, bardziej opłacalnych produktów takich jak chociażby lokaty inwestycyjne czy też max lokaty, o których jakoś za często się nie mówi.

To prawda o ile o lokatach inwestycyjnych czasami można usłyszeć o tyle max lokaty nieczęsto goszczą w bankowych reklamach. Być może dlatego, że banki niekoniecznie są nimi zainteresowane. Przypomnijmy, że dokładnie dwa lata temu bank pko bp wprowadził na rynek max lokaty oprocentowane na 6 procent. Była to roczna lokata subskrybowana w inteligo ze stałym rocznym oprocentowanie 6% w skali roku i miała być gwarancja zysku z możliwości wypłaty środków w dowolnym momencie trwania tej lokaty. Oferta ta nie była przeznaczona dla wszystkich zainteresowanych, lecz jedynie dla posiadaczy kont w inteligo. Była to nieszczęsna dla tego banku oferta, bowiem jak zapewne pamiętamy za niewłaściwą reklamę max lokaty bank został ukarany grzywna w wysokości 6 milionów złotych. To jednak czas przeszły, dziś klientów banków pragnących składać swoje oszczędności w bankach bardziej interesują konta oszczędnościowe niż depozyty bankowe.

I ma rację, ponieważ coraz częściej konta oszczędnościowe są wyżej oprocentowane niż lokaty bankowe. Na czele ofert bankowych jest propozycja greckiego polbanku i jego konta mocno oszczędzającego oprocentowane na 5,5% w skali roku. Jednakże dużym minusem oferty polbanku jest brak gwarancji bfg. Ciekawą propozycją jest zakładanie kont w meritum banku /9% w skali roku/, ale tam z kolei, aby uzyskać przyzwoitą kwotę trzeba zakładać wiele kont. Poza tym w meritum są zbyt skomplikowane procedury. Więc może konto sezam oszczędzam plus banku bph, oprocentowane na 4,2%, albo konto w eurobanku, którego oprocentowanie wynosi 4,25%? Propozycji jest więcej, ale każdą z ofert klienci powinni indywidualnie ocenić, bowiem zbyt wiele jest w tym wszystkim niuansów. Dlatego wszystko najpierw powinno się dokładnie przeanalizować.

Jeżeli ktoś chce na kontach oszczędnościowych zrobić jakiś interes z pewnością nie wystarczy założenie jednego konta. Klienci mają po kilkadziesiąt i więcej kont na swoim rozkładzie, a i tak narzekają, że kiepsko na tym interesie wychodzą. Trzeba tylko pamiętać, że najlepsza lokata i konta bankowe to nie forma inwestycji lecz oszczędzania, a to zupełnie dwie różne sprawy. Jeżeli ktoś chce je połączyć może postawić na produkty strukturyzowane lub lokaty inwestycyjne.