Ubezpieczenia

21 grudnia 2011

Ubezpieczenia – temat rzeka. Obowiązkowo, jak wiadomo, kierowcy muszą wykupić ubezpieczenie oc, czyli od odpowiedzialności cywilnej. AC, czyli tak zwane autocasco jest najczęściej ubezpieczeniem nieobowiązkowym, chyba, że samochód kupiony jest na kredyt i stanowi zastaw bankowy. W takich przypadkach najczęściej banki nakazują wykupienie również ubezpieczenia ac. Tymczasem jak wyliczono tylko co czwarty polski kierowca ma wykupione aotocasco, z prozaicznego zresztą powodu, ponieważ ubezpieczenie ac należy do jednych z najdroższych ubezpieczeń na tym rynku. Ale jeżeli trzeba takie ubezpieczenie wykupić, a brakuje gotówki sprawę załatwi szybki kredyt bez formalności – ponoć takie w bankach można jeszcze dostać.
Ubezpieczenie oc chroni jedynie osoby poszkodowane w wypadkach samochodowych, a właścicieli aut przed ich roszczeniami. Natomiast ubezpieczenie ac chroni nasze pojazdy przed zniszczeniami czy też kradzieżą. Dlatego warto sięgać również po ubezpieczenie autocasco. Zgadzam się, że nie jest to ubezpieczenie tanie, ale ubezpieczyciel też musi się w jakiś sposób zabezpieczyć. Odszkodowania są duże i wypłaty co roku też. Z drugiej jednak strony wszelkie ulgi, jakie należą się kierowcom z tytułu bezkolizyjnej jazdy, czyli z oc można przełożyć na ubezpieczenie ac. Poza tym należy też pamiętać o różnych stawkach w różnych firmach ubezpieczeniowych. Nie sugerujmy się jednak zbytnio wysokością stawek, bowiem nie zawsze tam gdzie są one niskie jakość usług będzie szła z nimi w parze. Krótko mówiąc nie zawsze tanie oznacza dobre. Lepiej więc wziąć taki szybki kredyt bez formalności i wykupić droższe ubezpieczenie u uznanego na rynku ubezpieczyciela niż później mieć problemy. Najlepiej więc korzystać z usług uznanych na rynku firm, wówczas możemy mieć pewność, że ustrzeżemy się kłopotów.
Niemal prawidłowością jest, że właściciele nowych aut wykupują również ubezpieczenie ac, bowiem o nowe auta zazwyczaj bardziej dbamy niż o stare. Ubezpieczenie ac jest ubezpieczeniem drogim, w wielu przypadkach sięgającym nawet kilkudziesięciu procent wartości auta, dlatego możemy się starać o ubezpieczenie nie w pełnym zakresie. Zakres ten może na przykład nie obejmować kradzieży samochodu. Taki zakres ochrony szczególnie jest popularny wśród właścicieli samochodów starszych. Pamiętajmy też stawki ubezpieczeń samochodowych w tym również ubezpieczenie ac, uzależnione jest od kilku czynników. Najważniejsze z nich to: wiek samochodu, marka oraz wartości samochodu. Ważne jest także miejsce zamieszkania osoby ubezpieczającej swoje auto. Firmy ubezpieczeniowe mają swoje taryfy i strefy zagrożeń. Dlatego i stawki są również bardziej zróżnicowane.
.