Kalkulator prawdę powie

30 grudnia 2011

Dawniej słowo kalkulator oznaczało urządzenie, którym mnożyliśmy, dzieliliśmy, wyliczaliśmy procenty i pierwiastki. Dziś istnieją kalkulatory, które mają jedną wspólną funkcję z tymi starszymi, mianowicie muszą coś obliczyć. Jednym z takich kalkulatorów jest kalkulator rat kredytu. Jak wygląda? Wszyscy, którzy wyobrażają go sobie jako małą, czarną skrzyneczkę, którą można włożyć do kieszeni są w błędzie.
Kalkulator rat kredytu nie jest przedmiotem fizycznym, lecz wirtualnym, stworzonym, aby każdy, nie wychodząc z domu mógł sam wcielić się w rolę bankiera i obliczyć czy stać go na kredyt. Przy założeniu oczywiście, że posiada dostęp do Internetu. Portale bankowe i niezależne strony finansowe ułatwiają nam życie jak tylko mogą. Po co mamy czekać w kolejce i zajmować czas swój oraz pracowników banku, którzy w tym momencie mogliby wypełniać wniosek osoby, której przekonywać nie trzeba, bo dokonała wyboru sama, w domu? Możemy zatem skorzystać z dwóch rodzajów kalkulatorów.
Jedne to te na niezależnych stronach, gdzie musimy wypełnić kilka pól, takich jak wysokość kredytu, ilość rat, kapitalizacja odsetek i oprocentowanie. Jeżeli znaleźliśmy wcześniej ofertę w banku, który swojego kalkulatora na stronie nie posiada, to wystarczy pięć minut i będziemy wiedzieć, jaką wysokość raty będziemy musieli spłacać, jeżeli zdecydujemy się na te warunku. Jeśli zaś wejdziemy na stronę banku, który kalkulator rat kredytu posiada, to wpisywanie danych ograniczy się jedynie do zaznaczenia wybranego produktu kredytowego, wpisania kwoty i liczby rat. W obu przypadkach, o ile wszystko wypełniliśmy bezbłędnie, łatwiej nam będzie podjąć decyzję, czy stać nas jest na kredyt, którego chcemy i czy akurat w banku, o którym myśleliśmy. Poza tym w domowym zaciszu nie działamy pod niczyją presją i nasz wybór będzie na pewno bardziej przemyślany.