Kredyty konsolidacyjne w pigułce

8 stycznia 2012

Co to są dokładnie kredyty konsolidacyjne? Takie pytanie zadają sobie osoby, które szukają rozwiązania swoich kłopotów finansowych lub po prosu nie radzą sobie w spłacaniu kilku rat jednocześnie.

Kredyty konsolidacyjne to jedne z produktów bankowych, które skierowane są dla osób mających już kilka pożyczek i szukających rozwiązania kłopotliwej sytuacji. Wiele banków oferuje tego typu produkt dlatego warto poświecić trochę czasu i wybrać najlepszą propozycję.
Kredyty konsolidacyjne to kredyty, które spłacają nasze wszystkie poprzednie zadłużenia zamieniając kilka rat w jedna. Gdy mamy problem z „ogarnięciem” wszystkich rat, terminy uiszczania opłat dalece się od siebie mijają, zapominamy robić przelewów lub po prostu nasz sytuacja finansowa się pogorszyła warto pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym. Dzięki niemu nie tylko ułatwimy sobie życie ale również zaoszczędzimy trochę pieniędzy, ponieważ kredyty konsolidacyjne są bardzo często korzystnie oprocentowane. Nie mniej jednak przed podjęciem decyzji o konsolidacji kredytów warto sprawdzić pewien ważny aspekt. Czy banki, w którym mamy zaciągnięte dotychczasowe pożyczki pobierają prowizje za wcześniejszą spłatę kredytów oraz to ile one wynoszą. Z reguły gdy podpisujemy umowę kredytową banku z góry zakładają, że być może za parę miesięcy czy lat będziemy chcieli spłacić kredyt przed umówionym terminem. Taka sytuacja jest dla banku macierzystego niekorzystna dlatego forma zabezpieczenia jest prowizja.
Kredyty konsolidacyjne są nie opłacalne gdy baki narzucą duże prowizje za wcześniejsze spłaty pożyczkę. Takie prowizje doliczane są do raty kredytu, dlatego zadłużenie może się znacznie zwiększyć. A więc zanim wybierzemy odpowiedni kredyt konsolidacyjny sprawdźmy w umowie ile wynoszą wszelkie prowizjo związane z konsolidacją.