Kalkulator kredytowy

22 lutego 2012

Poszukując szybko niezbędnej gotówki potrzebnej do inwestycji, budowy wymarzonego domu, zakupu mieszkania czy też zwykłego wyjazdu na wakacje wraz z całą rodziną postanawiamy wziąć szybką pożyczkę bądź kredyt. Jednak warto sprawdzić która oferta jest najbardziej odpowiednia dla nas i jak wysoka będzie np. rata kredytu. Do tego bardzo przydatny jest kalkulator kredytowy

Czym jest kalkulator kredytowy?
Dzięki standardowym formułom i regułom finansowym pomaga nam w prosty i szybki sposób obliczyć wysokość poszczególnych rat w danym miesiącu, całkowity koszt kredytu, odsetki, marże oraz rzeczywiste oprocentowanie. Wszystko to jest dostępne na większości jak nie na wszystkich możliwych stronach bankowych oferujących usługi kredytowe.

Kalkulator kredytowy zazwyczaj pozwala wyliczyć raty dla każdego rodzaju kredytu. Istnieją również kalkulatory, które pozwalają obliczyć nawet własną zdolność kredytową!

Obsługa jest intuicyjna a cała trudność polega na wypełnieniu formularza który zazwyczaj zawiera takie pola jak:
Kwota kredytu – czyli całkowita wartość udzielonego kredytu
Oprocentowanie nominalne – oprocentowanie kredytu, które wyliczane jest w skali roku i podawane przez bank
Forma rat – z których wyróżnia się:
Raty malejące – które zmniejszają się wraz ze zmniejszeniem się kapitału kredytowego. Pierwsza rata czasami może być bardzo duża
Raty stałe – najbardziej optymalne raty, gdzie każda kolejna ma taką samą sumę. Prosta w obliczeniu nawet samemu gdyż jest to koszt kredytu dzielony przez liczbę rat.
Okres kredytowania – to czas w którym obligujemy się do spłaty kredytu.

Po wypełnieniu wszystkich pól poprawnie otrzymujemy zestawienie i odpowiednią rozpiskę naszego kredytu z wyszczególnionymi miesiącami oraz wszystkimi kosztami. Forma i rodzaj wyświetlanych informacji zależy od danego kalkulatora.

Dzięki kilku kliknięciom myszką i wpisaniu kilku wartości liczbowej jesteśmy w stanie dobrać dla nas najbardziej optymalny kredyt oferowanych przez banki.