Wymarzony kredyt mieszkaniowy

24 lutego 2012

Prawie każdy z nas marzy o swoich własnych czterech kontach. Zależenie od lokalizacji oraz personalnego upodobania może to być w formie mieszkania czy też domu. Koszt takiej inwestycji sięga setek tysięcy złotych i nie jest przeznaczony na kieszeń przeciętnego Kowalskiego. Więc co możemy zrobić, jeżeli nie mamy tak astronomicznych kwoty na swoich kontach oszczędnościowych czy tez lokatach? Dobrym a czasami jedynym rozwiązaniem są Kredyty mieszkaniowe.

Kredyty mieszkaniowe są formą kredytu hipotecznego, dzięki któremu wiele osób może pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania i rozłożeniu kosztów nawet do 50 lat. W ofercie prawie każdego banku oferującego kredyty mieszkaniowe udzielana jest kwota na pokrycie 100% inwestycji (niektóre banki udzielają nawet 120% wartości inwestycji). Oprocentowanie takiego kredytu najczęściej nie przekracza kilku procent w skali roku.
Na czym polegają kredyty mieszkaniowe?

Bank udziela nam konkretną sumę pieniężną na zakup mieszkania, na które zostanie nałożona hipoteka (wpis w księgi wieczyste nieruchomości). Jest to rodzaj zabezpieczenia dla banku na odzyskanie powierzonych nam funduszy. W przypadku naszej niewypłacalności bank na mocy hipoteki może dochodzić się swoich należności właśnie z tej nieruchomości.
Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego kredytu mieszkaniowego, bowiem najczęściej jest to związanie się z bankiem za pośrednictwem umowy na kilkadziesiąt lat. Podczas wyboru kredytu powinniśmy zadecydować w jakiej walucie będziemy chcieli go otrzymać, na jak długi okres kredytowania. Decydującym aspektem powinna być wysokość miesięcznej raty względem naszych aktualnych zarobków oraz zestawienie ich z bieżącymi bądź planowanymi obciążeniami.

Po podpisaniu, przedstawieniu wymaganych dokumentów oraz pozytywnej decyzji banku o przyznanie kredytu pozostaje już tylko zakup odpowiedniej nieruchomości oraz radość z faktu posiadania własnego mieszkania. Jednak pamiętajmy – zawsze pozostają nam raty do spłaty.