Single na swoim

15 marca 2012

Jesteś singlem i martwisz się, że nie jesteś w stanie samodzielnie kupić mieszkania na kredyt? W ramach nowelizacji ustawy o rządowym projekcie „Rodzina na swoim”, single mogą ubiegać się o własny kąt. Banki nie musiały długo czekać na efekt tych działań. Już 5 września 2011 roku w Bydgoszczy, przygotowano pierwszą umowę o kredyt dla samotnej kobiety.

„Singielstwo” to od dłuższego czasu nie przymus a wybór. Ludzie przebojowi, którzy stawiają na rozwój, chcą być indywidualistami. Do tej pory było to trudne bez własnego mieszkania, bowiem kredyty dla osób samotnych owiane były wielkim znakiem zapytania.
Osób samotnych z wyboru w wieku 25 – 40 lat jest 5 mln. Badania GUS wskazują również, że ze względu na niskie koszty stałe, kwota do dyspozycji w ich przypadku jest 2 – 3 razy wyższa niż w przypadku osób posiadających rodziny. Po kryzysie w 2008 i 2009 roku niektóre banki w ogóle nie kredytowały singli. Dzisiaj sytuacja dynamicznie się zmienia. Single podobnie jak osoby posiadające rodziny, mają określone potrzeby mieszkania. W tym celu korzystają z oferowanego przez banki projektu „Singiel na swoim”, który w tym przypadku powinien nazywać się „Single na swoim”. Nie zmieniły się jednak warunki uzyskania takiego kredytu. Jeżeli single chcą zadłużyć się w banku to muszą wykazać się proporcjonalnie większymi dochodami na osobę, niż pary ubiegające się o podobną kwotę. Dochody pary są jednak zwykle wyższe niż osoby samotnej a różnica w liczeniu zdolności kredytowej jest niewielka. Część banków niechętnie też patrzy na singli, którzy ubiegają się o kredyt, gdyż uważają ryzyko utraty pracy przez dwie osoby za mniejsze niż w przypadku jednej. Ponadto singiel nie będzie mógł skorzystać z programu, jeżeli posiada już mieszkanie lub spłaca inny kredyt. W ramach programu singiel na swoim mógłby nabyć mieszkanie o powierzchni nie większej niż 75 metrów kwadratowych, a dom do 140 metrów kwadratowych.